PREMIO AUTO SERWIS BRESSA

Witamy!

BEZPIECZNA PODRÓŻ Z PUPILEM
BEZPIECZNA PODRÓŻ Z PUPILEM

BEZPIECZNA PODRÓŻ Z PUPILEM

Wielu z nas często podróżuje autem ze swoimi zwierzakami. Czasami musimy udać się do weterynarza, zabieramy naszego pupila na urlop, albo na spacer poza miasto. Musimy jednak pamiętać, że pies, czy kot w aucie to dodatkowe ryzyko w czasie jazdy. Jak uniknąć nieszczęścia na drodze i bezpiecznie dojechać do celu? Oto kilka cennych wskazówek.

W Polsce wciąż nie ma przepisów jednoznacznie regulujących sprawę podróżowania ze zwierzętami. Jednak jako właściciele czworonogów powinniśmy wykazać się odpowiedzialnością i zadbać o bezpieczeństwo podczas wspólnej podróży. Przede wszystkim zadbajmy o to, aby nasz zwierzak nie biegał w czasie jazdy po całym samochodzie. Może to nie tylko zmniejszyć komfort podróżującym, ale także wpłynąć na utrudnienie prowadzenie auta przez kierowcę. Przeprowadzane testy wykazały, że zwierzę, które w żaden sposób nie jest przypięte, w razie wypadku nie jest w stanie się uratować. Co więcej, może zagrażać naszemu życiu. Warto więc pomyśleć o zabezpieczeniu go w czasie podróży.

Duże zwierzęta powinno przewozić się w specjalnie przystosowanych do tego klatkach lub namiotach w dużych bagażnikach samochodowych. Klatki powinny być dostosowane do wielkości naszego zwierzęcia, nie mogą być za małe, czy za duże – nasz pupil musi bowiem czuć się komfortowo i być stabilnie ulokowany, chociażby w razie gwałtownego hamowania. Dlatego też jeżeli zwierzak jest dużej lub średniej wielkości to klatkę można umiejscowić w bagażniku, ale jednocześnie pamiętając o przymocowaniu jej „na sztywno”. W przypadku kiedy zwierzę jest niewielkich rozmiarów, klatka może zostać umieszczona na podłodze za przednim fotelem, ważne by była unieruchomiona. Należy pamiętać by w obu sytuacjach zwierze miało swobodny dostęp do świeżego powietrza i nie było przytłoczone ciasną, ciemną przestrzenią.

W przypadku mniejszych zwierząt możemy przewozić je w specjalnych koszach, czy torbach, ale również wtedy powinny mieć one specjalne zaczepy do pasów. W sklepach z artykułami dla zwierząt jest ogromny wybór takich rekwizytów. Warto jednak kupić te z najwyższej półki bo zdrowie, czy życie naszego zwierzaka może zależeć właśnie od tego. Można zaopatrzyć się także w specjalne szelki, czyli psie pasy bezpieczeństwa. Są one regulowane i najczęściej wymuszają na naszym zwierzaku pozycję siedzącą. Chronią one naszego pupila przed uderzeniem w przednią szybę w razie wypadku lub bardzo gwałtownego hamowania.